Stránky

čtvrtek 10. května 2012

Češi v síti


Češi v síti jsou velká syndikovaná studie společnosti TNS Aisa, která se snaží pochopit chování Čechů na internetu a je součástí nadnárodního projektu TNS Digital Life, který celkově oslovil 60.000 lidí v 60 zemích světa.

A jak to tedy vypadá s internetem v Čechách? Z Čechů ve věku 16-65 let jich je na internetu 80 %, dvě třetiny z toho dokonce několikrát denně.
Rozhodně platí, že internet není jen pro mladé, každý třetí uživatel starší 45 let sleduje týdně online video a každý pátý hraje dokonce online hry.
A jak je to s mobilním internetem? Smartphone má již každý třetí online Čech, každopádně ve srovnání s ostatními zeměmi ČR pokulhává.


Když se podíváme na to, kdy surfujeme, tak pro mobilní telefon hovoří jasné špičky při cestě do práce a pak v noci v posteli před usnutím.
Pokud se zaměříme na to, při jakých příležitostech surfujeme, je 40 % Čechů online při sledování televize nebo poslechu rádia. 30 % dokonce surfuje na mobilním telefonu při trávení času s rodinou a přáteli.
Zajímalo nás také, z jakého důvodů si Češi nejčastěji pořizují mobilní internet. U mladších jsou jednoznačně hlavním důvodem komunikace (sociální sítě, email...) a vyhledávání dopravního spojení, u starších především bankovnictví, čtení zpravodajství a novin.
Když jsme se naopak dotazovaných ptali, proč si mobilní internet nechtějí pořídit, odpovídali nám podle našeho očekávání - především díky vysoké ceně nebo kvůli tomu, že nepotřebují být stále online. Dalším důvodem byla i wifi, která je prý již „všude“ dostupná zdarma.
A co by dělali Češi bez internetu? 41 % by trávilo čas s rodinou, 31 % by si četlo, 29 % chodilo do přírody.

Internet jako zdroj informací

62 % online Čechů čte denně zpravodajství. Otázkou zůstává, jestli toto číslo není tak vysoké kvůli zatím nezpoplatněnému obsahu, protože např. ve Spojeném království je toto číslo o poznání nižší, jen 49 %.
A jak využíváme online zdroje jako rádce při nákupech? 81 % z těch, kteří v poslední době zakoupili dovolenou, se při rezervaci letenky nebo ubytování rozhodovalo pomocí onlinu. Následuje bílé zboží, mobilní telefony a telefonní služby.

Když jsme se Čechů zeptali, proč vlastně píší recenze výrobků a značek, odpovědělo
39 %, že chtějí značku pochválit. Jen 20 % píše proto, aby si postěžovalo.

Internet pro zábavu

Pokud se na tuto problematiku podíváme detailněji, 50 % Čechů využívá sociální sítě alespoň jednou týdně. 40 % sleduje videa a televizní pořady online a 33 % poslouchá online hudbu.
Češi nakupují, respektive stahují video z ulož.to, sdílí na Youtube a FB.
Zvykli si sledovat online video v reálném čase, ale i z archivů.
40 % z nich navštěvuje videoservery alespoň jednou týdně.

Čechů jsme se zeptali, k čemu jsou pro ně sociální sítě dobré.
Pokud přeskočíme jasnou komunikaci s přáteli a udržení sociálních kontaktů, tak jsou pro 39 % Čechů sociální sítě dobré jako zdroj informací.

A kolik mají Češi na sociálních sítích přátel? Nejsou žádní Justinové Biebrové, tahounem je segment 16-20 s 240 přáteli, v průměru mají Češi 128 přátel.

Pokud se zaměříme pouze na Facebook, mají Češi v průměru 108 přátel, stejně jako Němci. Slováci jich mají 128, Američani 210 a Thajci 297. Globální průměr je pak 177.

Češi, stejně jako Američani, nikdy v reálném životě nepotkali 24 % ze svých facebookových přátel, Slováci 21 %, Němci 35 % a Thajci dokonce 64 %.

Češi komunikují alespoň jednou měsíčně s 47 % svých přátel, Slováci s 54 %, Němci s 40 %, Američani se 48 % a Thajci s 44 %.

Alespoň jednou týdně kontroluje svůj účet na sociálních sítích 51 % Čechů, 49 % Němců, 65 % Thajců, 67 % Američanů a dokonce 72 % Slováků.

Dále jsme se Čechů dotazovali na komentáře. 56 % Čechů si myslí, že komentáře na sociálních sítích jsou efektivní cestou k ovlivnění společností.
24 % dokonce očekává, že je společnosti po napsání komentáře budou kontaktovat. Naopak 22 % se děsí, že je společnosti mohou na sociálních sítích sledovat.

A kolik máme přátelství se značkou? V průměru 5, ale v segmentu 16-20 dokonce 11.
Pokud se podíváme pouze na národní značky, „lajkují“ Češi na sociálních sítích v průměru 1,6 národních značek, Slováci 2, Němci 2,4, Thajci 2,8 a Američani 3,9.

A jaké jsou hlavní důvody přátelství se značkou ?

Česká republika
Německo
Slovensko
Thajsko
USA
1. důvod
Výhoda nebo speciální nabídka
Výhoda nebo speciální nabídka
Účast v soutěži
Získání více informací o produktu nebo službě
Výhoda nebo speciální nabídka
2. důvod
Získání více informací o produktu nebo službě
Dobročinnost nebo podpora kauz
Získání více informací o produktu nebo službě
Spojení se značkou, kterou mám rád
Dobročinnost nebo podpora kauz


Zajímavé je, že 52 % Čechů nechce být na sociálních sítích značkou vůbec obtěžováno.

Zjišťovali jsme také, kolik procent uživatelů mobilních telefonů a tabletů se alespoň jednou týdně „čekuje“ pomocí Foursqure, Facebook Places nebo jiné lokalizační služby. Takových Čechů je 20 %, Slováků 25 %, Němců 27 %, Thajců a Američanů 31 %.

Internet jako místo k nakupování

Kdo nenakupuje online, není Čech. Oproti roku 2009 přibylo svátečních nakupujících, alespoň jednou měsíčně nakupuje nyní online 56 % Čechů.

Nakupování online je stále rychlé, pohodlné a vyplatí se.
Nadšení i pocit bezpečí ovšem klesají kvůli některým slevovým serverům a neseriózním eshopům. Oproti roku 2009 se zvýšila i ochota platit kartou online.
Při platbě ale stále 77 % Čechů raději volí dobírku, platební kartu pak jen 21 %.

Češi si ale začínají zvykat platit za obsah na internetu. 11 % někdy stáhlo placený obsah, 20 % je ochotno platit za kvalitní noviny a časopisy, 28 % je ochotno platit za stahování hudby a 31 % je ochotno připlatit za nadstandardní službu.

Když jsme se Čechů zeptali, kolik jsou ochotni platit pomocí mobilního telefonu, vyšla ideální hranice v rozmezí 100-200 Kč, a to nejraději za jízdné v MHD, následovalo parkovné, vstupenky a dokonce i nákup v prodejně nebo eshopu.

A co s tím?
Vaše přítomnost na internetu musí být konzistentní, snadno dostupná a relevantní.
Doručte zákazníkům přidanou hodnotu, dejte jim výhody.
Lidé si zvykají utrácet na internetu peníze. Dejte jim důvod.
Češi jsou cenově citliví, stále preferují hotovost. Ubezpečte je.
Udělejte z internetu zábavu pro všechny.  Mladí to očekávají, starší to ocení (a ti mají peníze...).
Článek byl napsán pro Marketing a Media 19

Žádné komentáře:

Okomentovat