Stránky

úterý 11. srpna 2009

Zájem české veřejnosti o závody Formule 1

 

TNS AISA realizuje pravidelný výzkum zájmu české veřejnosti o závody Formule 1 a měří preference jednotlivých pilotů a jejich týmů. Výzkum (obvykle) realizujeme 2x ročně - vždy v úvodu sezóny na jaře a pak v závěru sezóny na podzim.

Každý, kdo se o Formuli 1 alespoň trochu zajímá, může potvrdit, nakolik je letošní sezóna jiná: byla hodně jasná, už ale není – naopak je nyní dost zamotaná, především je ale zajímavá. Máme zde fenomenální úvod týmu Brawn GP a jeho 6 vítězství, máme zde stále silnější a vítězící Red Bull, a v neposlední řadě sledujeme, jak se zlepšují další týmy (viz. poslední vítězství McLarenu v Maďarsku).

Zkrátka, sezóna, jejíž výsledky přímo ovlivňují české fanoušky Formule 1.

Ovšem … nikdo z nás samozřejmě netušil, co se na Hungaroringu stane Filipe Massovi, a že se v cockpitu Ferrari nejspíše znovu objeví fenomén Schumacher.

Jak to zamíchá se zájmem české veřejnosti o Formuli 1 teprve uvidíme. Nyní zde pro vás máme aktuální výsledky:

ZÁJEM O FORMULI 1: Sledujeme tradiční mírný pokles zájmu o závody Formule 1 v průběhu sezóny  – především na straně „nepravidelných“ fanoušků. 46% dospělých Čechů nyní deklaruje zájem o závody a dění okolo Formule 1 (tj. pokles -4pb oproti úvodu sezóny).
• 11% sleduje všechny televizní přenosy (beze změny)
• 26% sleduje některé televizní přenosy (-6pb vs. jaro 2009)
• 9% sleduje výsledky v médiích (+1pb)

PREFERENCE JEZDCŮ: Nejvíce fanoušků má nyní Fernando Alonso (36%, +4pb) z Renaultu, který se na přední místo opět vrátil a na druhém místě nechal loňského mistra Lewise Hamiltona (32%, -4pb) z McLarenu. Třetím nejvíce oblíbeným pilotem je nyní Kimi Räikkönen (29%, +3pb) z Ferrari.

Máte pravdu … na předních místech nevidíme jména jako Jenson Button (70 bodů v dosavadním průběhu sezóny), Mark Webber (51.5 bodu) anebo Sebastian Vettel (47 bodů). Tito jezdci a jejich stáje si výraznou podporu českých fanoušků začínají svými výsledky teprve budovat.

PREFERENCE STÁJÍ: Stáj Ferrari (45%) posílila na pozici nejvíce podporovaného týmu = Ferrari má jasnou pozici ikony mezi ostatními týmy. McLaren poněkud ztratil a je nyní třetí nejoblíbenější(35%), přičemž druhý je opět Renault (38%) – samozřejmě díky oblíbenému Alonsovi. Bezpečně 4. nejoblíbenější stájí je stále populárnější „nováček“ Brawn GP (31%, +7pb). U BMW potvrdili ztrátu popularity (19%), získávat na oblibě začal silný Red Bull (11%, +7pb).  

Informace o výzkumu: Výzkum probíhá na vzorku ca. 500 respondentů ve věku 18-60 let - jako součást omnibusového šetření AISA Express, které běží každý druhý týden. Dotazování probíhá přes řízený panel domácností AISA MAP s naprogramovanými dotazníky, které respondenti vyplňují přímo z domova.